28 listopada 2023
Wojskowość

Żydzi po cichu wspierali islamistów z Azerbejdżanu w napaści na chrześcijan w Górskim Karabachu

Izrael „po cichu” dostarczał Azerbejdżanowi nowoczesną broń. Media zwracają uwagę, że to działanie mogło mieć „zasadnicze znaczenie” dla sukcesu islamskiej ofensywy w Górskim Karabachu.

Atak na Górski Karabach nastąpił 19 września. Kilka tygodni wcześniej wojskowe samoloty Azerbejdżanu wielokrotnie latały między bazą w południowym Izraelu i lotniskiem na swoim terytorium.

Informację na ten temat podała agencja Associated Press. Przywołuje przy tym dane z serwisów śledzenia lotów oraz wypowiedzi dyplomatów Armenii.

AP podkreśla, że te informacje „wstrząsnęły” władzami Armenii. Od dawna bowiem obawiano się sojuszu Azerbejdżanu i Izraela.

– Dla nas głównym problemem jest to, że izraelska broń strzela do naszego narodu – powiedział AP Arman Akopian, ambasador Armenii w Izraelu.

Agencja przywołała też anonimowych ekspertów, według których uzbrojenie z Izraela było najważniejszą siłą w napaści na chrześcijan w Górskim Karabachu. Ważną rolę miało też odegrać uzbrojenie z Turcji.

Izraelskie MSZ oraz ministerstwo obrony odmówiło komentarza na ten temat. Jednak w lipcu szef izraelskiej obrony Yoav Gallant odwiedził Baku. Pochwalił się wówczas współpracą wojskową z Azerbejdżanem w ramach „walki z terroryzmem”.

Warto podkreślić, że właśnie „operacją antyterrorystyczną” nazwały władze Azerbejdżanu swoją napaść na Górski Karabach. Oprócz tego Azerbejdżan jest głównym źródłem ropy i potencjalnym sojusznikiem Iranu, największego aktualnie wroga Izraela.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

fot. YT/Al Jazeera English

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net